Gazdaság

Újult lendületet kaphat a hulladékelemek újrafeldolgozása

Szerző Nagy Noémi

Az Európai Bizottság új szabályokat fogadott el a hulladékelemek újrafeldolgozása és az újrafeldolgozás során visszanyert anyagok hasznosítása kapcsán. Az említett jellemzők kiszámítására szolgáló módszertanok 2025. július 24-től közvetlenül alkalmazandók az Európai Unió tagállamaiban.

Az akkumulátorokra vonatkozó uniós szintű fenntarthatósági szabályokat a 2023. júliusában elfogadott, elemekről és hulladékelemekről szóló rendelet (Batteries Regulation) tartalmazza. Az említett jogszabály néhány fejezet kivételével 2024. február 18-tól vált alkalmazandóvá.

A rendelet többek között kötelező célértékeket tartalmaz az elemeket és akkumulátorokat forgalomba hozók vagy üzembe helyezők számára. Ide tartozik például az, hogy hulladékelemek esetében az újrafeldolgozóknak milyen arányban kell megvalósítaniuk az újrafeldolgozást, valamint a kritikus nyersanyagok visszanyerését.

Az Európai Bizottság feladatául kapta, hogy megállapítsa a példaként említett célértékek elérését támogató módszertant. Nevezetesen azokat a szabályokat kellett kidolgoznia, amelyek magukban foglalják az újrafeldolgozási hatékonysági mutatót és az anyagában történő hasznosításra vonatkozó arányok kiszámítását és ellenőrzését. Az uniós szerv múlt hét pénteken (2025.07.04.) tett eleget ennek a kötelezettségének. Ekkor jelentek meg az újrafeldolgozásra és a hulladékelemekből származó anyagok hasznosítására irányuló új rendelkezések.

A kitűzött célok

Ahogyan fentebb említésre került, az elemekről és hulladékelemekről szóló rendelet újrafeldolgozási hatékonysági célértékeket határoz meg. A célértékek bizonyos kémiai összetételű elemek és akkumulátorok kapcsán irányadók.

Legkésőbb 2025. december 31-ig a savas ólomakkumulátorok esetében 75%-os, a lítiumalapú elemeknél és akkumulátoroknál 65%-os, a nikkel-kadmium akkumulátoroknál 80%-os, ezen kívül az egyéb hulladékelemek és -akkumulátorok esetén 50%-os újrafeldolgozást kell elérni, az átlagos tömeget alapul véve.

Továbbá legkésőbb 2030. december 31-ig a savas ólomakkumulátoroknál 80%-os, a lítiumalapú elemek esetében 70%-os újrafeldolgozást tűz ki célul a rendelet.

Újrafeldolgozási hatékonysági célértékek
Kémiai összetétel2025. december 31-ig2030. december 31-ig
savas ólomakkumulátorok75%80%
lítiumalapú elemek és akkumulátorok65%70%
nikkel-kadmium akkumulátorok80%
egyéb hulladékelemek50%
Forrás: saját ábra

Mindemellett a jogszabály az anyagában történő hasznosítás célértékeit is meghatározza. Ez alapján legkésőbb 2027. december 31-ig minden újrafeldolgozás során el kell érni az 50%-ot a lítium visszanyerése tekintetében. A kobalt, a réz, az ólom és a nikkel esetében 90%-os visszanyerési arányt irányoz elő a rendelet ugyanezen időpontig. Az anyagában történő hasznosításra vonatkozó célértékek legkésőbb 2031. december 31-ig a lítium esetében 80%-ra emelkednek, míg a kobalt, a réz, az ólom és a nikkel esetében 95%-ra nőnek.

Az anyagában történő hasznosításra vonatkozó célértékek
Visszanyerhető anyagok2027. december 31-ig2031. december 31-ig
lítium50%80%
kobalt, réz, ólom, nikkel90%95%
Forrás: saját ábra

Az Európai Bizottság 2026. augusztus 18-ig, azt követően 5 évente értékeli, hogy helyénvaló-e felülvizsgálni a fenti célértékeket. A felülvizsgálatra a műszaki és a tudományos haladás fényében, valamint az olyan piaci fejlemények miatt kerülhet sor, mint például a kritikus nyersanyagok előre jelzett hiánya. Ha az értékelés alapján az uniós szerv arra a következtetésre jut, hogy indokolt és helyénvaló a célértékek módosítása, akkor elvégezheti azt.

Az arányok számítására vonatkozó képletek

Az Európai Bizottság által nemrégiben közzétett új szabályok a fenti célok elérését szolgálják. Egyrészt tartalmazzák azt a módszertant, amely a hulladékelemek újrafeldolgozási hatékonyságának mérésére szolgál (újrafeldolgozási hatékonysági mutató). Ez a metódus az újrafeldolgozott anyagok teljes mennyiségét számszerűsíti. Az újrafeldolgozási hatékonysági mutató az úgynevezett kimenő és bemenő frakciók fogalmára épít. Ezek a definíciók az elfogadott dokumentumban részletesen meghatározásra kerültek.

Az új szabályok rögzítik azt a módszert is, amellyel kiszámolható, hogy mekkora a hulladékelemek újrafeldolgozása során visszanyert anyagok hasznosítására vonatkozó arány (anyagában történő hasznosításra vonatkozó arány). A képlet kifejlesztése az olyan kritikus nyersanyagok visszanyerésének mérése érdekében történt meg, mint a kobalt, a réz, a lítium, a nikkel és az ólom.

A fenti arány és mutató dokumentációjának formátumát szintén egységesítették. A harmonizált formátum bevezetésére a számítási szabályok összehangolt alkalmazása érdekében került sor. Az újrafeldolgozás, valamint a kritikus nyersanyagok hasznosításának igazolására szolgáló dokumentumot az újrafeldolgozóknak minden évben be kell nyújtaniuk a tagállamok illetékes hatóságai számára. Az adatokat és az információkat a hulladékelemek és -akkumulátorok gyűjtésének helye szerinti tagállamokra lebontva kell megadni.

Az akkumulátorok nélkülözhetetlen energiaforrások és döntő szerepet játszanak a zöld átállás előmozdításában. Végső soron hozzájárulnak a 2050-re kitűzött uniós klímasemlegességi cél megvalósításához.

Az új szabályok a körforgásos, rugalmas és versenyképes gazdaság támogatására irányulnak. Ezt az eredményt annak ösztönzésével érik el, hogy az akkumulátorokban használt anyagok hosszabb ideig a gazdasági folyamatokban maradnak, ezáltal megelőzve a hulladékképződést.

A szerzőről

Nagy Noémi

Leave a Comment