Föld Gazdaság

Az EU ETS eredményei számokban

Szerző Zöld Mihály

Az Európai Unió 2005-ben indította el a Kibocsátáskereskedelmi Rendszert (Emission Trading System – ETS), céljául pedig azt tűzte ki, hogy 2030-ra a karbonkibocsátást a 2005-ös szinthez képest 62%-kal csökkentse.

A rendszer meghatároz egy sapkát, ami egy adott szervezet által maximum kibocsátható üvegházhatású gáz mennyiségét takarja. Ezt az értéket pedig évről évre csökkentik. Minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidhoz kell a vállalatnak egy engedély (allowance), amiből valamennyit kap, de ha többre van szüksége, aukción vásárolhat hozzá vagy bírságot köteles fizetni. Amit pedig nem használ fel, azt eladhatja vagy megtarthatja későbbre. Ez a piaci mechanizmus segít koordinálni és működtetni a rendszert. Természetesen ahogy csökken a sapka értéke, annál nehezebb hozzájutni egy-egy engedélyhez, így kényszerítve a szennyezőket kibocsátásuk csökkentésére.

Az eddigi adatok alapján úgy tűnik, hogy sikerült elérni a 2005-ös bázisértékhez mért 50%-os csökkentést. Március 31-i adatok alapján a résztvevő szektorok 2024-ben 5%-os csökkenést értek el az előző évhez képest. Ezen belül az elektromos áramot termelő cégek 2023-hoz képest 12%-kal kevesebb szén-dioxidot juttattak a légkörbe, a légiközlekedés viszont 15%-os emelkedésért felelős. Az ipar kibocsátása 2023 és 2024 között stabilan maradt, a tengeri közlekedésre pedig, ami a rendszerbe újonnan bekerülő szektor hiányoznak a korábbi kibocsátási adatok.

Az Európai Unió üvegházhatású gázkibocsátásának mintegy 45%-át az ETS szabályozza, amely a 27 tagú blokk zászlóshajója a globális felmelegedés leküzdésében a szén-dioxid (CO2) kibocsátási jogért járó díjak felszámításával. És bár 2024-re vonatkozóan még nincsenek éves kibocsátási adatok, de mindezek alapján úgy tűnik, hogy a Kibocsátáskereskedelmi Rendszer beváltja az európai döntéshozók hozzá fűzött reményeit az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésében.

A Bizottság 12 hetes nyilvános konzultációt tett éppen közzé a kibocsátáskereskedelmi rendszerének és a piaci stabilitási tartaléknak (MSR) értékeléséről a 2026-ra tervezett jövőbeni felülvizsgálatok előtt. A kibocsátáskereskedelmi rendszerről szóló irányelvet 2023-ban vizsgálták felül utoljára a „Fit for 55” csomag részeként, fokozva annak környezetvédelmi ambícióit és kiterjesztve a szén-dioxid-árazást a gazdaság új ágazataira. Az ETS bizonyos szempontjait felül kell vizsgálni annak érdekében, hogy továbbra is költséghatékony módon járuljon hozzá ahhoz az általános célhoz, hogy az EU 2050-re elérje a klímasemlegességet, figyelembe véve, hogy minden ágazatnak hozzá kell járulnia az EU éghajlat-változási erőfeszítéseihez.

A nyilvános konzultáció 2025. július 8-ig tart az online felületen.

Forrás:
https://climate.ec.europa.eu/news-your-voice/news/eu-emissions-trading-system-has-reduced-emissions-sectors-covered-50-2005-2025-04-04_en
https://climate.ec.europa.eu/news-your-voice/news/commission-launches-public-consultation-eu-emissions-trading-system-and-market-stability-reserve-2025-04-14_en
Korábbi cikkünk az ETS kapcsán itt érhető el-

A szerzőről

Zöld Mihály

Leave a Comment