Élet-módi

Kávékapszulák nyomában

Szerző Vida Melinda

Egy olvasónk hívta fel a figyelmünket arra, hogy egyes márkák már nem veszik vissza a kapszulákat. Hogy is van ez?

Ebben a cikkben nem a kapszulás kávézás ellen szeretnék felszólalni, nem is tehetném, hiszen jómagam is kapszulás kávéfőzővel rendelkezem. A kávézás már önmagában is nagyon sok kérdést vet fel a fenntarthatóság terén, hát még a kapszulás kávézás. De ahogy általában, itt is tudunk tudatosabban választani.

Az tény, hogy a kávékapszulák elterjedése komoly hulladékgazdálkodási kihívást jelent, de szerencsére a legtöbb gyártó a megjelenést követően rövid időn belül elindította a saját visszagyűjtési és újrahasznosítási programját. Erre nemcsak a környezettudatos fogyasztói igények, hanem a folyamatosan szigorodó szabályozások is ösztönzik a cégeket.

Szabályozói háttér

A EU 2018/852 irányelv (új PPWR – „Packaging and Packaging Waste Regulation” rendelet, a 94/62/EK irányelv legutóbbi módosítása) értelmében a tagállamoknak meg kell tenniük a szükséges intézkedéseket annak érdekében is, hogy teljesítsék az újrafeldolgozási célkitűzéseket.

Tehát van egy frissített szabályozás, vannak célértékek, mi pedig megnézzük, hogyan kapcsolódik a kapszulavisszagyűjtés ehhez a folyamathoz.

Az EU PPWR, vagyis A csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló rendelet 2024. december 31-ig megkövetelte a tagállamoktól, hogy hozzanak létre kiterjesztett gyártói felelősségi, másnéven EPR (Extended Producer Responsibility) rendszereket.

Ennek megfelelően Magyarországon is hatályban van a kapcsolódó szabályozás, a 80/2023. (III. 14.) Kormányrendelet a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól (kapcsolódó törvény: 2012. évi CLXXXV. törvény a hulladékról).

Ez a rendelet kimondja, hogy minden olyan termék, amely rendelkezik nyolc számjegyből álló azonosító számmal, azaz körforgásos kóddal (továbbiakban: KF kód) a rendelet 1. mellélkete alapján, a hulladékgazdálkodási intézményi résztevékenység körébe tartozó kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozik. Érdemes végigböngészni a listát, hogy mi mindenre terjed ki a szabályozás. Amit pedig ott név szerint nem találunk meg – mint a kávékapszula – azt kereshetjük az „1. a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolás” címszó alatt a 442/2021. (XII. 29.) a csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolaots hulladékgazdálkodási tevékenységről szóló kormányrendeletben.

A rendelet alapján csomagolás valamennyi olyan, bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak, beleértve minden árut a nyersanyagoktól kezdve a feldolgozott árucikkekig, továbbá az ugyanilyen célra használt egyutas árucikkek.

Azaz csomagolás lehet:

  • a fogyasztói vagy elsődleges csomagolás, amely értékesítési egységet képez a fogyasztó számára az értékesítés helyszínén, azaz egy üditős palack, egy tábla csoki csomagolása, a fogkrém tubusa és csomagolása (amennyiben plusz dobozban van), és a kapszulák is ide tartoznak.
  • a gyűjtő- vagy másodlagos csomagolás,
    • amely az értékesítés helyszínén meghatározott számú értékesítési egységet foglal magában, ha ezeket az egységeket a fogyasztó részére értékesítik – ilyen például a kapszulás kávé doboza, amelyben adott számú kapszula van, vagy a jégkrémes doboz, amelyben adott számú jégkrém van,
    • vagy ezek az egységek csupán a polcok feltöltésére szolgálnak, és a csomagolást a termékről a termék tulajdonságainak megváltoztatása nélkül el lehet távolítani, ahogy tesszük a zsugorfóliával ásványvizek és más termékek esetén
  • a szállítási vagy harmadlagos csomagolás, amely megkönnyíti a fogyasztói vagy gyűjtőcsomagolás átadását, átvételét és szállítását annak érdekében, hogy a fizikai átadásnál, átvételnél és szállításnál megóvja az árut a károsodástól. Ezekkel is találkozunk sokszor az üzletekben, ilyenek a nagy szállítódobozok, raklapok, fóliázott kartonok és a védőcsomagolások.

Az EPR rendszerek kiépítése mellett az EU PPWR azt is előírja, hogy 2025 végéig az összes keletkezett csomagolási hulladék legalább 65%-át újra kell hasznosítani. Ez az érték anyagfajtánként eltérő, 25-75% között alakul – a műanyag és alumínium csomagolási hulladék esetében az újrafeldolgozási célérték 50%.

Ez a szabályozás valamennyi csomagolásra kiterjed, függetlenül attól, hogy ipari, kereskedelmi vagy háztartási felhasználásból származik.

Vissza a kapszulákhoz

A kávékapszulák tipikusan kis méretű, kombinált anyagú csomagolások (alumínium vagy műanyag és kávézacc), amelyeket hagyományos szelektív gyűjtésben nehéz újrahasznosítani. Ezért is nagyon fontos, hogy a márkák megfelelve mindenirányú elvárásoknak, maguk fejlesszenek újrahasznosítási technológiákat és világszerte alkalmazzák is azokat. Cikkünk folytatásában a legnagyobb márkák gyakorlatait vettük nagyító alá.

Nespresso – Alumínium kapszulák körforgásban

A Nespresso (Nestlé) élen jár a kapszulák újrahasznosításában: a Nespresso alumínium-kapszulákhoz világszerte kiépített rendszert hazánkban már 2012-ben bevezették. Ahogy arról 2022-ben a HVG számolt be, a Nespresso kapszulák 47%-át gyűjtötték vissza és dolgozták fel a debreceni kapszula-újrahasznosító központban, ami EU-s szinten is kiemelkedő és jóval meghaladta a Nespresso globális 28%-os rátáját 2021-ben.


forrás: hvg.hu

Visszagyűjtés menete:
A vásárlók ingyenes gyűjtőzsákot igényelhetnek a Nespresso üzletekben vagy rendelés mellé, ebbe gyűjthetik a használt kapszulákat. A megtelt tasakokat a következő rendelés átvételekor a futárnak vagy a Nespresso üzletekben személyesen tudjuk leadni. Emellett az összes Media Markt üzletben is működnek gyűjtőpontok, így a leadás még egyszerűbbé válik.

És mi történik a kapszulákkal?
A Magyarországon visszagyűjtött kapszulák debreceni feldolgozó üzembe kerülnek, ahol megfelelő eljárással és szakértelemmel feldolgozzák és újrahasznosítják azokat. Ebbe bele is pillanthatunk.

Külön érdekesség, hogy a kávézacc egy részéből a Nespresso egy speciális termőközeget fejleszt, amit a Pannonhalmi Apátság levendulamezőin talajjavításra használnak fel.

Maga a kapszula anyaga a Nespresso esetében 100% alumínium, ennek nagy előnye, hogy végtelenszer újrahasznosítható minőségromlás nélkül. Nem véletlen, hogy a valaha kibányászott alumínium ~75%-a ma is forgalomban van valamilyen termék formájában. Alumíniumból újra előállítani termékeket sokkal kevesebb energiát igényel, mint az ércek bányászata és feldolgozása. A Nespresso 2020-ban be is mutatta az első 80%-ban újrahasznosított alumíniumból készült kapszuláit, és célul tűzte ki, hogy hamarosan minden otthoni Nespresso kapszula újrahasznosított alumíniumból készül. A gyártó ezzel csökkenti a kapszulák beépített környezeti terhelését is. Emellett a Nespresso a kávéellátási lánc fenntarthatóságán is dolgozik (pl. regeneratív mezőgazdasági programok, B Corp minősítés), de a kapszulák visszagyűjtése továbbra is kulcseleme a körforgásos modelljüknek.

NESCAFÉ Dolce Gusto – Műanyag kapszulák visszagyűjtése a MediaMarktban

A NESCAFÉ Dolce Gusto rendszer kapszulái főként műanyagból (polipropilén, PP) készülnek, alumínium fólia tetővel és némi műanyag bevonattal. Ezek hagyományos szelektív hulladékgyűjtésben egyelőre nem hasznosíthatók újra, ezért indított a Nestlé 2021 márciusában kifejezetten Dolce Gusto kapszulákra szabott visszagyűjtési programot.

A Nespresso-hoz hasonlóan a Média Markt üzletekben – már országosan 36 helyen – tudják leadni a fogyasztók a használt kapszulákat, erre kijelölt gyűjtőtasakokban.

Mint Nestlé® márka, a NESCAFÉ® Dolce Gusto® is erősen elkötelezett aziránt, hogy minimalizálja a környezetre gyakorolt hatását, többek között a műanyag hulladék megfelelő kezelése által. Céljuk, hogy 2025-re minden kapszula és csomagolás 100%-a újrahasznosítható vagy komposztálható legyen. Egyetlen kapszulának sem szabadna hulladéklerakóba vagy szemétbe kerülnie. Emellett vállalták, hogy harmadával csökkentik az újonnan gyártott műanyag felhasználását. Dolgoznak a kapszulák anyagának fejlesztésén is: könnyebb kapszulák, kevesebb műanyag, illetve megújuló vagy nem műanyag alapanyagok alkalmazásának lehetőségét is vizsgálják.

Ehhez viszont a fogyasztók edukációjára hatalmas szükség van. A NESCAFÉ ehhez tájékoztató anyagokat készített a kapszulagyűjtő zsák használatáról, az újrahasznosítás fontosságáról, folyamatosan bővíti a leadó pontokat országszerte, és arról is részletesen beszámolnak, mi történik a visszagyűjtött kapszulákkal. A gyűjtőzsákot ingyenesen biztosítja a Nestlé – online rendeléshez lehet kérni vagy a gyűjtőpontoknál is elérhető.

A leadott Dolce Gusto kapszulák egy hazai feldolgozóüzembe kerülnek, ahol először ledarálják és szétválasztják az anyagukat. A műanyag aprítékból újrahasznosított műanyag granulátum lesz, amiből különféle szezonális műanyag termékeket gyártanak (pl. kertészeti eszközöket, rekeszeket, tárolókat). Az így készült tárgyak azt bizonyítják, hogy a használt kapszula értékes másodnyersanyag lehet megfelelő feldolgozással. A kapszulákban maradt kávézaccot pedig komposztálják, így az is visszakerül a természetbe, például talajjavítóként.

Tchibo Cafissimo – Változások

A Tchibo Cafissimo kapszulás kávéfőzői saját rendszerű műanyag kapszulákat használnak, melyek anyaga polipropilén (PP), egy újrahasznosítható műanyag. A Tchibo Magyarország is felismerte a felelősségét: néhány éve visszagyűjtési kezdeményezést indítottak a Cafissimo kapszulákra. Ennek keretében a Tchibo saját üzleteiben lehetett leadni a használt kapszulákat.

A vásárlók az üzletben ingyenesen kérhettek egy speciális gyűjtőzsákot vagy dobozt, abba gyűjtötték a kiürült kapszulákat, majd visszavitték az üzletbe – innen a Tchibo továbbította az összegyűlt mennyiséget a megfelelő feldolgozásra.

Nemzetközi szinten és a hazai Tchibo oldalán is sokat olvashatunk a fenntartható alapanyaghasználatról és vállalásaikról, miszerint minél kisebb kapszulákat fejlesztenek, hogy minimalizálják a szükséges csomagolás mennyiségét. Az alapanyag mennyiségi csökkentése mellett az újrafelhasználhatóság is szempont. Már ami például a textiltermékeket, és a nem élelmiszeripari termékek csomagolását illeti. Tanúsított (pl. FSC minősítéssel ellátott) alapanyagokat használnak fel csomagolóanyagaik esetében, és tanúsítvánnyal rendlkező gazdálkodásból származó kávét használnak. A kávéfőzőikre vonatkozó vállalásuk, hogy folyamatosan fejlesztik az eszközök energiahatékonyságát (a jelenleg forgalomban lévő minden modell lekapcsolóautomatikával van ellátva, és kb. 9 perc elteltével készenléti üzemmódba kapcsol – ez energiát takarít meg).

De mi a helyzet a kapszulákkal és azok újrahasznosításával?
Elvileg a kávéágazatban a Cafissimo és a Qbo kávékapszulák Németországban kerültek újrahasznosításra. De erről elég keveset tudni, és azt is leginkább Reddit fórumokon a fogyasztók által megosztott információkból lehet kigyűjteni. Amik szintén nem túl friss beszámolók.

Ezért a forráshoz fordultam és megkerestem a Tchibo Magyarország ügyfélszolgálatát. Hiszen felelős fogyasztóként azt gondolom ezek az információk nagyban tudják befolyásolni jelenlegi és jövőbeni vásárlási döntéseimet, és valószínűleg nem csak nekem. Megkeresésemre pár órán belül, készséggel válaszoltak.

Sajnálatos módon a vállalat munkatársa megerősítette, hogy 2025. június 7-től nem áll módjukban a korábbi visszagyűjtési rendszert működtetni, és a használt kávékapszulákat visszagyűjteni az üzleteikben. Ezért tehát a múltidő. Az okok háttere ismeretlen maradt, de abban megerősítettek, hogy törekvéseik nem csökkentek és már dolgoznak azon, hogy a jövőben milyen új, fenntartható megoldást tudnak majd ajánlani a kapszulák visszagyűjtésére.

Mit tegyünk akkor a nálunk felhalmozódott Tchibo kapszulákkal?
Felelős fogyasztóként arra kérlek, kedves Olvasó, hogy ha lehet, tárold még egy ideig ezeket a kapszulákat, bízzunk a mielőbbi megoldásban. Jelezzük az üzletekben, hogy ez számunkra fontos, ezzel is megerősítve a céget abban, hogy nem szabad ezt ilyen formában hagyni. Hiszen a kapszula a szelektívbe nem dobható. Maradna a kommunális, és ezzel értékes komposzt (zacc) és alapanyag (újrahasznosítható műanyag) kerülne a lerakókba, tovább terhelve a környezetet.

Fenntartható alternatívák nyomában

Persze ez a cikk nem csak azért íródott, hogy utánajárjunk, mi a helyzet a nagy márkák háza táján, hanem azért is, hogy megnézzük, mi mit tudunk tenni, hogyha a visszaváltási rendszerek mellett vagy helyett fenntartható alternatívákat keresünk, megtartva és használva szeretett kapszulás kávéfőzőnk.

Újratölthető kapszulák

A legegyszerűbb talán a sokak által ismert újratölthető kapszulák használata. Ma már szinte minden kapszulás rendszerhez kaphatók újrafelhasználható kapszulák. Ezek jellemzően rozsdamentes acélból vagy műanyagból készülnek, és üresek – a használó töltheti meg őrölt kávéval, majd tisztítás után újra és újra használhatók. Nagyon sok márka közül tudtok választani, szinte az összes típushoz megtalálható ma már az újratölthető verzió.

Előnyük, hogy nagyságrendekkel csökkentik a hulladékot. Egyetlen újrakapszula évekig használható, ezalatt több száz eldobható kapszulát vált ki. Pénztárcabarát megoldás is, hiszen 1-2 doboz kapszula árából már beszerezhető, ezt követően pedig csak a kávé őrleményt kell megvenni.

Hátrányuk azonban, hogy elveszik a kapszulás kávé fő vonzerejét, a kényelmet és gyorsaságot. Minden csésze előtt meg kell tölteni, utána ki kell tisztítani, ami sokaknak macerás a napi rutinban. Emiatt az újratölthető kapszulák a mai napig nem terjedtek el széles körben. Illetve nincs állandóság, hiszen nem egy precíziós műszer tölti meg a kapszulákat, hanem mi magunk, akik hol kevesebb, hol több örleményt rakunk a kapszulába, ezzel pedig minden alkalommal más erősségű, ízű kávét készítünk. Mindezek mellett is egy remek alternatíva.

Komposztálható, lebomló kapszulák

Személy szerint itt mindig óvatosan közelítek, mert nagyon sok terméken szerepel a lebomló vagy komposztálható felirat, amiről aztán kiderül, hogy csak ipari körülmények között (magas hőmérséklet, kontrollált nedvesség mellett) garantált a teljes lebomlás. Így van ez a most forgalomban lévő lebomló kapszulák esetében is, amelyek általában növényi eredetű biopolimerből készülnek (például cukornád- vagy kukoricakeményítő-alapú PLA, PHA) vagy kevert növényi rostokból, és ipari körülmények között komposztálhatók. Persze vannak kivételek, mind például a Black Sheep kapszulái, amelyek hét alatt otthoni komposztálás során is elbomlanak (Nespresso kompatibilis).

A zacc kincs

Akár hagyományos, akár kapszulás kávét fogyasztunk, a kávézacc egy hasznos anyag, amit NEM SZABADNA kidobni. Komposztként kiváló talajjavító (tele van tápanyaggal és gilisztabarát), de szagtalanításra, súrolószernek vagy akár DIY kozmetikumhoz (pl. testradír) is felhasználható otthon. Több kapszulagyártó is kiemeli, hogy a zacc komposztálásával zárják a körforgást. Nem utolsó sorban pedig biodízel előállításában is hasznosítható.

Aki kapszulát használ, ha mást nem is tud tenni, a minimum, hogy a használt kapszulából a kávézaccot kiszedi és a biohulladékhoz vagy komposztba helyezi – a maradék üres kapszulatest így már kisebb gond (alumínium esetén be is lapítható a könnyebb gyűjtéshez). Ez persze egyéni szinten apróság, de ha sokan megteszik, az is javítja az újrahasznosítási arányokat.

Összegzésül

A kávékapszulák jelentette hulladékproblémára többféle megoldás létezik. A gyártói visszaváltó programok (Nespresso, Dolce Gusto, stb.) kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a már megvásárolt kapszulák nagy arányban újrahasznosuljanak, és megfeleljünk újrahasznosítási céljainak.

Emellett a gyártók anyaginnovációi (alumínium vagy biopolimer kapszulák) és a fogyasztói alternatívák (újratölthető kapszulák, komposztálható kapszulák) segítenek abban, hogy kevesebb hulladék keletkezzen egy csésze kávé elkészítésekor.

De a márkák csak akkor tudnak valódi hatást elérni, ha mi, fogyasztók is partnerek vagyunk ebben és megtesszük azt a szükséges minimumot (külön gyűjtés, visszaküldés), ami a tömeges újrahasznosításhoz szükséges.

Végső soron a legfenntarthatóbb megoldás, ha tudatosan választunk: olyan rendszert és márkát részesítünk előnyben, amely gondoskodik a hulladékról, vagy minimális hulladékot termel – és ha van rá lehetőség, mi magunk is részt veszünk a visszagyűjtésben. A kávé élvezetét így – ha kis mértékben is, de – össze tudjuk egyeztetni a környezetünk iránti felelősséggel, ami a jövő záloga.

A szerzőről

Vida Melinda

Leave a Comment