Ajánló

Június 20-ig várja a nevezéseket a Green Awards powered by Green Cloud szakmai zsűrije

Szerző Vida Melinda

Az elismerés célja, hogy 2025-ben is méltassák a hazai vállalatok különleges fenntarthatósági teljesítményét, programját vagy innovációját.

Negyedik alkalommal rajtolt el a Green Awards pályázat. 2025. szeptember 4-én az ország legjobb „zöld” projektjeit díjazzák a Sustainable World konferencián. A Green Awards powered by Green Cloud díjakat három éve indították útnak. 2025-ben ismét keresik a leginnovatívabb cégeket, programokat a Green Cloud és a Portfolio Csoport közös támogatásával. A díjakra azon vállalatokat, azok képviselőinek a jelentkezését várják, akik büszkék a cég tevékenységére, eddigi eredményeire, egy adott programjára, innovációjára vagy személyére.

Az idei évben az alábbi kategóriákban várják a nevezéseket:

Az Év Zöld Nagyvállalata
Az „Év Zöld Nagyvállalata” díj azon minimum 250 főt foglalkoztató nagyvállalatot értékeli, amely a fenntarthatóság több aspektusában élen jár, van zöld és jövőbiztos terméke, szolgáltatása, a saját működésének környezeti lábnyoma is minimális, a társadalmi felelősségvállalásban is komoly eredményeket ért el. Mindezekkel példát kíván mutatni más szereplőknek. Egy vállalat, amelynek a fenntarthatóság nem feladat, hanem az origó, amely következetesen jár el és tényleges pozitív hatást gyakorol. Ezen kategória esetében a pozitív hatásgyakorlás áll az értékelés fókuszában, így a pályázat során kérjük a hatások szempontjából bemutatni a vállalati tevékenységet.

Az Év Zöld Ipari Nagyvállalata
A „Év Zöld Ipari Nagyvállalata” díj azon minimum 250 főt foglalkoztató nagyvállalatoknak szól, amelyek nem a tipikusan fenntarthatónak nevezett iparágban tevékenykednek, amelyeknek adottságaik miatt a zöld átállás egy kifejezetten hosszú folyamat, de a változást már elkezdték és büszkék az eddigi eredményeikre. Kézzelfogható lépéseket hoztak a vállalkozás egyes területein, akár a működésben, a termékeknél és a szolgáltatásaikban, vagy a társadalmi felelősségvállalásban, illetve akár a negatív környezeti hatások visszaszorításában. Ezen kategória esetében a változás mélysége, mértéke kerül értékelésre, így a pályázat során a vállalat zöld átállási folyamatát értékelik a szakértők.

Az Év Zöld Kkv-ja
Ezen kategóriában a kis-, és közepes vállalatok az elmúlt évük fenntarthatósági eredményeik bemutatásával tudnak pályázni. A pályázatokat ebben a kategóriában olyan, maximum 250 főt foglalkoztató vállalkozásoktól várjuk, amelyek a működésük, üzletmenetük és/vagy a termék-, és szolgáltatásnyújtásuk során, esetleg egyéb vállalásuk vagy programjukból fakadóan a vállalatméretnek megfelelő pozitív hatást gyakoroltak a társadalomra, környezetre nézve. A pályázók ebben a kategóriában a fenntarthatósági eredményeikből nem csupán egy-egy programot, személyt vagy terméket emelnek ki, hanem az elért eredményeiknek egy komplexebb halmazát mutatják be, bevonva több olyan területet, ahol fejlődést értek el.

Az Év Zöld Innovációja
Ezen kategória esetén azon pályázók jelentkezését várjuk – vállalati mérettől függetlenül -, akik új választ adnak egy meglévő problémára, új szemléletet hoznak a fenntarthatóság alkalmazásában. A pályázatra egyaránt várunk már megvalósított, de még gyerekcipőben járó technológiai megoldásokat; termékeket, amelyek hozzájárulnak a fenntarthatósági célok eléréséhez; szolgáltatásokat, amelyek új aspektusból támogatják a fenntarthatóbb gazdaságot, társadalmat, gondolkodást; valamint akár már régóta létező, alkalmazott technológiákat/termékeket/folyamatokat, amelyeket új megközelítéssel alkalmazva előre mozdíthatók a fenntarthatósági célok.

Az Év Zöld Beruházása
Ezen kategóriában várjuk azokat a fejlesztéseket, beruházásokat, vagy akár befektetési lehetőségeket, amelyek megvalósításával a vállalat, a munkavállalók, a partnerek vagy a felhasználók számára pozitív hatást tudott elérni – akár társadalmi, akár környezeti, akár vállalatvezetési oldalon. Emellett kérjük a pályázat során feltüntetni, ha a beruházás várhatóan külső vagy közvetett pozitívummal is járt a környezet, a társadalom vagy a gazdaság számára. A Zöld Beruházás kategóriába vállalatmérettől függetlenül várjuk a pályázatokat. A pályázat során kérjük bemutatni magát a beruházást, illetve ismertetni annak a fenntarthatósági lényegességét.

Az Év Jó Ügye
Ezen kategóriába azon vállalatok jelentkezését várjuk, amelyek egy főként társadalmi hozzáadott értékkel bíró programot valósítottak meg. A program és annak megvalósítása kapcsolódhat akár a cég egy személyéhez, akár a vállalat egy részlegéhez, termékéhez, programjához vagy az egész társasághoz. A Jó Ügy kategóriában a társadalmi felelősségvállalási eredményeket, a társadalom egy csoportja számára pozitív hatásokkal, következményekkel járó kezdeményezéseket, már megvalósított programok bemutatását várjuk. A jelentkezés esetén kérjük leírni magát a programot, a megvalósításban való résztvevőket, az érintett csoportokat, valamint a várt pozitívumokat, a program továbbfejlesztési lehetőségeit.

Az Év Zöld Példaképe
Ezen jelentkezéseknél a jelölt elhivatottságát, eddigi fenntarthatósági tetteit, társadalmi, gazdasági és környezeti hozzáadott értékét díjazzuk. Olyan szakemberek jelentkezését, illetve egy másik fél általi jelölését várjuk, akik elhivatottak a környezeti ügyek iránt, vagy a társadalmi felelősségvállalásban kiemelkedőek, vagy akár egy-egy cég fenntartható irányításában példaértékű a munkájuk. Ennek megfelelően várjuk akár a fenntarthatósági vezetők pályázatait, akár a cégen belül egy olyan kollégáét, aki önszorgalomból edukál, ötletel, és tesz a környezetért, a csapatért. Aki személyes meggyőződésből is elhivatott, nemcsak azért, mert a munkaköre azt kívánja. Jelölhetők a cégen kívüli partnerek, ügyfelek, egykori tanárok, jelenlegi tanácsadók, vagy bárki, aki a jelölő szerint az elmúlt években valós munkával és tettekkel sokak számára mutatott példaképet a fenntarthatóság területén. A jelölés/jelentkezés során kérjük feltüntetni a jelölt pozícióját, munkahelyét, valamint összefoglalni az elhivatottságát alátámasztó munkásságát, amiért a jelölő érdemesnek ítéli a díjra.

Minden kategória esetén a pályázat beadásához minimum követelmény egy tömör, lényegretörő, maximum 2500 karakteres leírás beküldése a Portfolio erre a célra kialakított felületén keresztül, ezen felül csatolható egy részletesebb leírás is a programról, projektről word vagy pdf formátumban.

A díj elbírálása és átadása

A jelentkezők közül az előzetesen felállított szakmai zsűri és egyben értékelő Bizottság választja ki a 2025-ös év nyerteseit minden kategóriában. A végső győzteseket, a legjobbaknak járó elismeréseket egy előzetesen 3-6 pályázati anyagra szűkített shortlistből választják ki a szakértők egy titkos szavazás keretében.

A nyertesek bejelentésére 2025. szeptember 4-én, a Green Awards díjátadó ünnepségen kerül sor.

A zsűri tagjai:

Balogh Gabriella, Net Média Zrt. (Portfolio Csoport)
Chikán Attila, BCSDH, Alteo
Honti Pál, tudományos és technológiai tanácsadó
Köves Alexandra, Corvinus Egyetem
Mécs Imre, Green Cloud; Solar Markt Csoport
Nagy Gréta, Dandelion
Szomolányi Katalin, Planet Fanatics’ Network

A díjra való jelentkezés feltételei

A díjra bármely szektorban tevékenykedő vállalatok jelentkezhetnek, akik olyan fenntarthatósági projektet, cselekvéseket tudnak felmutatni, ami a jövő és a jelen generációjának az életét, környezetét teheti jobbá, amely kiemelkedő valamely szempont alapján a fenntarthatósági eredmények, a zöld célok sorában.

Vállalaton belül több kategóriában is lehet indulni a különböző programok bemutatásával, valamint a korábbi években pályázó vállalatok jelentkezése is engedélyezett az elmúlt egy év releváns programjainak, eredményeinek részletezésével.

Jelentkezési időszak vége: 2025. július 20.

A szerzőről

Vida Melinda

Leave a Comment