Ahogy arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a megjelent 2024. évi ESG toplistábanezúttal 40 hazai vállalat kapott helyet.
Vizsgált indikátorok
A társadalmi dimenzió 4 témakör köré szerveződött, úgy mint
- esélyegyenlőség
- felelős foglalkoztatás
- munkahelyi egészség és biztonság
- társadalmi hozzájárulás
Ezen témakörök mentén az értékelés során az alábbi témákat vizsgáltuk:
- nemek közötti bérszakadék
- etikai és / vagy esélyegyenlőségi képzés részvételi aránya
- egy főre jutó képzési órák száma
- fluktuáció mértéke
- balesetek száma*
- fogyatékossággal élők vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók aránya*
- társadalmi hozzájárulás (elvi hozzájárulás, adomány, támogatás) mértéke az árbevétel tükrében
* Az értékek meghatározásához 1000 munkavállalóra vetítve értékeltük a vállalatok által nyilvánosságra hozott adatokat.
Változások a 2023. évi értékeléshez viszonyítva
Bővülő minta, kevesebb adat
2024-ben is a HVG 100 legnagyobb árbevételű hazai vállalat listáján alapult az értékelés, kiegészítve a legnagyobb bankokkal és biztosítókkal. Ez azonban rögtön hozott egy változást, hiszen 2024-ben 20 új szereplő került az összesen 112 cégből álló merítésbe és ezzel együtt az ESG értékelésbe.
Az új szereplők megjelenése nem hozott nagy változást a rangsorban, mivel a legtöbb újonnan az értékelésbe került vállalat esetében a társadalmi indikátorok esetében nem hoztak nyilvánosságra 2022-re vonatkozó tényadatot. Összehasonlítva a 2023. évi folyamattal, minden indikátor esetében csökkent a talált adatok aránya.
Például a fluktuáció kapcsán 2023-ban a 40 vizsgált vállalat közül 15 cég (37,5%) esetében volt fellelhető tényadat, ezzel szemben 2024-ben a vizsgált 54 cég esetében szintén 15 szervezetre (27,8%) vonatkozóan volt nyilvános adat. Ha a fogyatékossággal élők vagy megváltozott munkaképességű munkavállalók arányát vizsgáljuk, míg 2023-ban 5 cégre (12,5%) vonatkozóan találtunk nyilvános adatot, 2024- ben csak 4 vállalat (7,5%) esetében volt fellelhető adat.
Visszaesések 2023-hoz képest
Munkahelyi egészség és biztonság
2024-ben 15 vállalat nyilvános adatai alapján 13,5 db volt az átlag balesetek száma 1000 munkavállalóra vetítve.
Ezzel összehasonlítva, 2023-ban a vizsgált vállalatok közül 12 esetében volt nyilvánosan fellelhető adat, amelyek alapján az átlag baleset szám 1000 munkavállalóra vetítve 7,5 db volt. A vizsgált időszakban szintén 1 cég esetében volt a balesetek száma 0.
Egy főre jutó képzési óraszám
2024-ben 11 vállalat nyilvános adatai alapján 29,6 óra az egy főre jutó átlagos képzési óraszám.
Ezzel összehasonlítva, 2023-ban a vizsgált vállalatok közül 9 esetében volt nyilvánosan fellelhető adat, amelyek alapján az átlag képzési óraszám 36 óra volt.
A társadalmi TOP10
- CIB Bank Zrt.
- OTP Bank Nyrt.
- MVM Csoport
- Magyar Telekom Csoport
- Market Építő Zrt.
- MOL-csoport
- 4iG Nyrt.
- Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
- BorsodChem Zrt.
- Magyar Posta Zrt.
A HVG május 9-én megjelent számában olvasható az ESG TOP40 című 48 oldalas összeállítás, amely azóta elérhető a hvg360-on is.
Amennyiben az Ön cége is fenntarthatósági jelentés kiadását tervezi a közelgő szabályozói elvárások mentén, vagy fenntarthatósági stratégiát, esetleg klímastratégiát szeretne, a Planet Fanatics’ Network csapata szakmai támogatást nyújt az előkészületekben, az adatgyűjtésben, illetve végig kíséri vállalatukat a teljes folyamaton.