Inno/Tech

Fenntarthatóság és innováció a divatiparban: Kiegészítők alapanyagai

Szerző Ali Amina

A fenntartható divatban a vegán bőrből és a kaktuszból készült táskák új alternatívát jelentenek a kiegészítők gyártásában.

Manapság már a kiegészítőket gyártó cégek is igyekeznek fenntartható megoldásokat keresni az anyaghasználatra a ruhagyártók mellett. Rengeteget hallani a vegán bőr használatáról, amely lehet szintetikus vagy természetes anyagból készítve is.

Természetes anyagból készült bőrhöz rengeteg fajta alapanyagot fel lehet használni. Többek között ananászt, parafát, gombát, teafa levelet, kombuchát, szőlőt, kávécserjét, kókuszrostokat, banánt, kaktuszt vagy akár élesztőt is.

A következőkben bemutatjuk, hogy milyen bevett alapanyagokat használnak a divatcégek kiegészítők előállítására.

Táskák és praktikus kiegészítők

Az egyik ilyen újdonság a MIRUM® növényi alapú bőr, amit többek között olyan cégek is használnak mint a Stella McCartney. Ezt tartják a világ első műanyagmentes bőralternatívájának, amit ásványi és növényi pigmentekkel színeznek, és sok, különböző texturában is előállítható. 

Forrás: Stella McCartney

A Samara kiegészítőket gyártó cég almahéjból készült vegánbőrt használ a táskák és pénztárcák készítésére. Az alapanyagot a gyümölcslé ipar melléktermékei jelentik az európai ligetekből,  mint az almahéj és a magház. Ebből először száraz port csinálnak, amit poliuretánnal kevernek, hogy tartós legyen az anyag, majd ezután kerül kiterítésre.

A természetes almaanyag hatékonyan helyettesíti a vegyi eredetű anyagokat, a termelési láncban csökkentik az energiafogyasztást és a károsanyag-kibocsátást. A nulla szén-dioxid-kibocsátás mellett a hasznosított almahulladék minden kilogrammja 5,82 kg CO2-kibocsátást takarít meg – ez a poliuretán szénlábnyoma. 

Ezen kívül van olyan termékük is amit a ruhagyártókhoz hasonlóan óceáni műanyagból készített szövetből gyártanak. Egy hátizsákjuk legyártásához 20 PET palacknyi anyagot használnak fel.

Forrás: Samara Bags

Az Angela Roi márka több fajta vegán bőrt is használ a kiegészítőihez. Az egyik a Mylo, ami egy fenntartható, micéliumból készült bőr alternatíva, ami a gomba gyökérszerű rendszere.

Almahéj bőrt is használnak. Az Angela Roi a becslések szerint 30 000 tonna „hulladék”-ot használ fel, amely egyébként termikusan megsemmisülne vagy hulladéklerakókba kerülne. 

Ezen kívül kaktusz bőrt használ még, amit az öntözésmentesség, a gyors újratermelődés, és a talajnak tett jótékony hatása is kedvező alternatívává tesz. Ennek a folyamatnak egyes mellékterméke az élelmiszeriparba is kerül. 

Vászontáskákat is gyártanak, amelyhez biopamutot használnak a fenntarthatóságot szem előtt tartó ruhamárkák mintájára. Ezek mentesek a peszticidektől, gyomirtószerektől és egyéb műtrágyáktól, csökkentve a mérgező vegyszerek környezetbe való kitettségét.

Övek

Fentarthatóbb anyagokból mint a visszamaradt anyag, visszamaradt  farmer, vegán bőr, az E.L.V. Denim, a Nae és sok más márka is gyárt öveket.

A portugál Nae márka vegán bőrből többféle kiegészítőt és viseletet is készít – az öveken felül cipőket és táskákat is gyárt. Újrahasznosított palackokból származó PET, az OEKO-TEX tanúsítvánnyal rendelkező mikroszálakat, újrahasznosított autógumit, természetes parafát, újrahasznosított thermoplastikot és vegán bőrt is felhasználnak ezek gyártására.

Ékszerek

Az ékszergyártók is egyre inkább keresik a fenntartható megoldásokat olyan kezdeményezésekkel, mint az ékszerek újrafelhasznált ezüstből és aranyból történő gyártása, ami például a Pandora esetében is felmerül, sőt a fenntarthatósági stratégiájuk része. 2023-tól kezdve már csak ilyen ezüstöt és aranyat használtak fel.

A Mejuri ékszermárka felelősségteljes forrásból származó és újrahasznosított aranyat használ, és a laboratóriumi gyémántjai mind rendelkeznek CS-007 Fenntarthatósági oklevéllel a SCS Global Services-től. A Salmon Golddal való együttműködésük során még egyes bányák területén a természetes élőhelyet is rendbe rakták az elhagyatott bányák újrahasználata mellett.

Napszemüvegek

A napszemüvegek gyártásánál is egyre több a fenntarthatóbb megoldás. Több márka is használ óceánműanyagot, újrahasznosított fémeket, faanyagot, bambuszt, stb. A Quince márka például ökobarát acetátot is használ, amivel a műanyagot helyettesíti (ez pamutból és fapépből készül). A  Zeal Optics pedig a világon elsőként használt  mind a keret, mint a lencse előállítására növényi alapú alapanyagot, amely ezt az acetát technológiát használta.

Tech kiegészítők

A modern kiegészítők között ma már a telefonos és elektronikus kiegészítők is a divat részének tekinthetők, főleg hogy a telefonokat az emberek általában kétévente lecserélik, így azok kiegészítőiből is sok hulladék származik. Erre a problémára koncentrál a Biocase, a Pela, és az ECO2 ZEROWASTE telefontok is. Ezek komposztálható, illetve lebomló alapanyagokból készülnek. Az ECO2 és a Biocase szalmát, búzát, illetve keményítőt használ, míg a Pela len szalmát használ.

A földeken megmaradt lenszalma beleakad a mezőgazdasági gépekbe, ezért bevett gyakorlat, hogy a földeket előbb felégetik. Ez az innováció egy kitűnő alternatíva ennek megakadályozására.

Forrás: Pelacase

Alapanyagok a kisebb divatcégek gyakorlataiban

Medence Csoport

A Medence Csoport fő alapanyaga a reklám molinók, amelyek korábban épületek falaira voltak kifüggesztve, amelyekből különböző fazonú táskákat, pénztárcákat és egyéb kiegészítőket készítenek. A használt óriásplakátokat médiacégek tulajdonosaitól gyűjtik össze, így különböző márkajelzések is szerepelnek rajta. Ezekből nagyon menő, egyedi táskákat lehet varrni és a molinók hatalmas méretei miatt sok táskát vagy egyéb kiegészítőt ki lehet szabni ezekből. 

Normális esetben a reklám ponyvák ezen a ponton kilépnének a körforgásból, és egyből hulladékba kerülnének, hiszen a rajtuk hirdetett promóció időtartama már lejárt, így nincs többé hírértékük. Azonban a cég évente 1600 kg kiselejtezett anyagot, 800 m2 maradék vitorlavászon hulladékot takarít meg. Visszavonják ezeket a körforgásba azáltal, hogy új életet adnak az alapanyagnak, amiből később egy teljesen új termék tud megszületni.

Az anyag újrahasználatának az első lépése az, hogy a hatalmas ponyvákat kisebb darabokra vágják, így könnyebben tudják mozgatni, tárolni és kezelni. Az egyes, kisebbre vágott darabokat megtisztítják, hiszen a kifüggesztés során nagyon sok por, kosz megtapadt a molinók felületén és ezeket az utcai szennyeződéseket el kell távolítani róluk. 

Ursuslupus

Az Ursuslupus egy magyar upcycling márka. 

Az upcycling során egy feleslegessé vált tárgyat (pl. kilyukadt gumimatrac), anyagot elemeire bontás nélkül olyan új funkcióval látjuk el, amivel az eredeti anyag életciklusát meghosszabbítjuk (pl. partidekort készítünk belőle), így nem a szemétdombon, hulladéklerakó telepeken végzi.

Ezzel mérsékeljük az újabb nyersanyagelőállítást, hisz nem kell új alapanyagot létrehoznunk (ahhoz, hogy zászlófüzért gyártsunk) valamint csökkentjük a létrehozáshoz szükséges környezeti hatásokat is. Az upycling nagyon fontos szerepet tölt be a fenntarthatóságban és a körforgásos gazdaságban. 

A márka kitalálója gondosan kiválogatja és újragondolja, hogy a zenei fesztiválok törött sátraiból és kilyukadt matracaiból vagy éppen a leeresztett, kilyukadt bicikli belsőkből milyen praktikus, de olykor szokatlan tárgyakat tudna létrehozni.

Desserto

A Desserto® a világ úttörő szerves anyagaként a Nopal kaktuszból, közismert nevén a tüskés körtéből készült. Ez az úttörő anyag nemcsak rendkívül fenntartható, hanem környezetbarát is, és a színek, vastagságok és textúrák olyan spektrumát kínálja, amely képes felülmúlni a különböző iparágak változó igényeit. Mexikó szívében, pontosabban Zacatecas államban üzemeltetnek egy farmot, ahol nyersanyagokat – a kaktuszt – termesztik. Termesztési módszereik a felelősségtudatban és a fenntarthatóságban gyökereznek:

  • Gondosan kiválasztják és 6-8 havonta csak az érett leveleket szedik le, így biztosítva a kaktuszra gyakorolt minimális hatást.
  • Kaktuszaik az esővízen és a helyben bőségesen rendelkezésre álló ásványi anyagokon élnek, így nincs szükség öntözőrendszerre.
  • A kiválasztott kaktuszfaj ellenálló, az alacsony hőmérsékletet is elviseli anélkül, hogy egészségét veszélyeztetné, így biztonságos és hatékony a betakarítás.

A kaktuszültetvények évelők, körülbelül 8 évig élnek, ellentétben az egynyári ültetvényekkel, mint például a kukorica, amelyeknek általában körülbelül 1000 liter vízre van szükse 1 kg szárazanyag előállításához. 

Forrás: Desserto

Kaktuszból alapanyag 

A betakarítás után az érett levelek három napig tartó “szolárium szárításon” mennek keresztül, ami kiküszöböli a további energiaigényt. A farm teljesen bio, gyomirtó- és növényvédő szerektől mentes marad. A folyamatokban fel nem használt szerves kaktuszanyag-felesleget exportálják, és a nemzeti élelmiszeriparban értékesítik.

A kaktusz természetes szén-dioxid-nyelőként szolgál, és jelentős mennyiségű CO2-t képes megkötni. A farm 14 hektárnyi területén évente 8.100 tonna CO2-t nyelnek el, míg az éves CO2-kibocsátásuk mindössze 15,30 tonna, ami alátámasztja a szén-dioxid-semlegesség iránti elkötelezettségüket.

A Nopal ültetvények növelése jó stratégia lehet a légkörben felhalmozódó CO2 csökkentésére. A Nopal-ültetvények víz- és szén-dioxid-tartalékként használhatók a száraz és félszáraz területeken, ahol az éghajlat szeszélyes. 

Balkantango

A Balkantango egy hagyományos mesterséget ötvöz környezetvédelmi szemlélettel. Minden egyes újrahasznosított termékük tükrözi azt az időt és gondosságot, amelyet a kerékpárbelsőből készült strapabíró kiegészítők előállításába fektetnek. A 2005-ös alapítása óta a Balkantango nemhez nem kötött, fekete táskákat és pénztárcákat gyárt.

A márka elkötelezett a fenntartható helyi értékek mellett, amit az európai alapú, kis léptékű és etikus gyártási folyamataik is alátámasztanak. A helyi gyártás minimalizálja a környezeti hatásokat a hosszú távú szállítás elkerülésével. Az anyagok és termékek Európa határaira korlátozódnak. Sem az anyagok, sem a Balkantango késztermékei nem utaznak 1000 km-nél többet, ami a globális divat sztenderdjeihez képest nagyon rövid távolságnak számít.

A lassú divat mozgalom egyik úttörőjeként a Balkantango termékei hosszú élettartamúak és időtálló dizájnjukat a tudatos városi stílus kedvelői is elismerik. A márka számára kiemelten fontos az upcycling.

IPek, a Balkantango kreatív alkotója a 2000-es évek elején kezdett el biciklibelsőkből kísérletezni, és ahogy a fair trade és a környezetbarát helyi divat trendjei kibontakoztak, a Balkantango nemekhez nem kötődő dizájnja gyorsan az upcycling úttörőjévé vált.

A Balkantango a lassú divat elkötelezett híve. Amióta egy bázeli központú, helyi márkává váltak, tudatosan lassabb tempót követnek a gyártás és értékesítés minden területén. Táskáikat és pénztárcáikat úgy tervezik, hogy rendkívül tartósak legyenek, ezért különös gondot fordítanak arra, hogy ezeket tisztességes körülmények között állítsák elő.

A cikkből megtudhtattuk, hogy milyen fenntartható alapanyagokból készülhetnek kiegészítőink. Továbbá, hogy az upcycling egy nagyon fontos lépése a fenntartható divat megtartásának.

Fenntarthatóság és innováció a divatiparban című sorozatunkban eddig megjelent cikkeink:

Hogyan lett a divat és miért nem fenntartható?

A fast és a slow fashion

A divatipar fenntarthatósági szempontjai

A divatipar uniós szabályozásai

Nemzetközi együttműködések

Ruházati alapanyagok

[A sorozat szerkesztői: Ali AminaNagy NoémiÓnodi Vanda, Vasók Rita és Szomolányi Katalin]

A szerzőről

Ali Amina

Leave a Comment