Inno/Tech

Fenntarthatóság és innováció a divatiparban: Robotizáció

Szerző Vasók Rita

Az online vásárlás és a divatipar napjainkban egyre több fejlett technológiai előnyt élvez, amelyek közül néhánnyal ez a cikk is foglalkozik. Ilyen például a virtuális próbafülkék létrejötte, amelyek révén a vásárlók ma már valósághűen láthatják a kiválasztott ruhadarabot különféle testalkatú modelleken, megkönnyítve az online vásárlási döntéseket. Eközben a 3D nyomtatás és a lézervágás fenntarthatóbbá és precízebbé teszi a ruhagyártást, míg a robotizált varrógépeknek köszönhetően automatizálhatóvá válik a textiltervezés. Ezek a technológiai újítások egyszerre javítják a vásárlói élményt és a ruhagyártás hatékonyságát, egyúttal hozzájárulnak a divatipar kisebb környezeti terheléséhez is.

Virtuális próbafülke és online vásárlás

Az internet és a virtuális valóság fejlődése lehetővé teszi a virtuális próbafülkék létrehozását, ahol a vásárlók virtuálisan próbálhatják fel a ruhadarabokat és kiegészítőket, anélkül, hogy azokat valóban fel kellene venniük. Emellett az online vásárlás és a digitális tervezés lehetővé teszi a textiltervezők számára, hogy közvetlenül a vásárlói preferenciákra reagáljanak és testreszabott termékeket kínáljanak.

A Google nemrég bejelentette, hogy új szintre emelheti a virtuális vásárlást a Try On nevű generatív mesterséges intelligencia eszközzel. Ezzel a fejlesztéssel egy jelentős piaci igényt célozhat meg, hiszen a kényelmes online vásárlási élmény ellenére is sok vásárló találkozik problémákkal: a termék gyakran nem úgy mutat rajtuk, mint várták, vagy az anyag máshogy néz ki, esetleg nem úgy illeszkedik, ahogy kellene. Nem véletlen, hogy a Google és az Ipsos áprilisi felmérése szerint a válaszadók 59 %-a elégedetlen az interneten vásárolt ruhákkal, mert azok eltértek a várttól.

A Google Try On funkció egyelőre csak az Egyesült Államokban érhető el. Ebben az új rendszerben –csak néhány női felsőruházati termék esetében, mint amilyenek az Anthropologie, az Everlane, a H&M és a LOFT darabjai – nem egy digitális ruhadarabot helyeznek a vásárló avatarjára. Ehelyett a generatív mesterséges intelligencia különböző testalkatú, valós modelleken mutatja be a ruhákat, valósághűen ábrázolva különböző méreteket és megjelenéseket. Az MI-technológia segítségével a vásárlók könnyebben elképzelhetik, hogyan nézne ki rajtuk a kiválasztott ruha akár XXS, akár 4XL méretben, különböző bőrtónusú, testformájú és frizurájú modelleken.

A Google elmondása szerint, az üzletben történő vásárlással ellentétben, online nem csak egyetlen kereskedő kínálatára szorítkozik a felhasználó: különböző internetes boltok termékei közül válogathat. Az ilyen módon elérhető darabokat a keresési eredményekben a Try On jelvény jelzi. Amikor a felhasználó rátalál egy ilyen ruhára, kiválaszthat egy hozzá hasonló testalkatú és méretű modellt, és megnézheti, hogyan mutat rajta az adott öltözet.

Forrás: Google Shopping adds dresses to virtual try-on tool

3D szálstruktúra nyomtatás

Az elmúlt évek technológiai fejlődése számos iparágat, köztük a divatot is átalakította. A robotizált textilgyártás egyik legújabb fejlesztése a 3D nyomtatás.

A 3D nyomtatott darabok nemcsak újszerű megjelenést nyújtanak, hanem hulladékcsökkentési szempontból is előremutató megoldásokat kínálnak.

A 3D nyomtatás lehetővé teszi az anyagfelhasználás pontos irányítását, így minimális hulladék keletkezik. A digitális tervezés révén csak a szükséges anyagmennyiséget használják fel a termék elkészítéséhez. Emellett egyre több 3D nyomtatott termék készül újrahasznosított műanyagból és lebomló anyagokból, tovább csökkentve a környezeti terhelést.

Hasonlóan a hagyományos 3D nyomtatáshoz, a 3D nyomtatott szöveteknél is szálakat használnak, amelyeket egy polimerréteggel vonnak be például védőruházatok, mint a tűzoltó egyenruhák esetében. A robot a szövetet a 3D szerkezet formába vezeti, majd a megszilárduló polimer stabilan rögzíti azt.

A 3D nyomtatott ruházat úttörője Iris van Herpen, aki elsőként alkotott 3D nyomtatással esküvői ruhát. A tervezés 600 órát vett igénybe, és mivel minden részletet 3D nyomtatással készítettek el, a nyomtatási folyamat is 41 óráig tartott egy párizsi gyárban.

Forrás: Iris van Herpen unveils the world’s first 3D-printed wedding dress

Lézervágás

Az utóbbi években elmozdulás tapasztalható az anyagok összevarrása helyett az egyéb technikák felé. Az egyik ilyen technológia a lézervágás, amellyel két textil réteget lehet egyesíteni lézer segítségével. Ez a technika azzal az előnnyel is jár, hogy az anyagokat nem kell elvarrni, hiszen ezzel a módszerrel azok nem fognak elfoszlani. Ez az eljárás nagyon hasonló más lézeres módszerekhez, amelyek különösen jól alkalmasak robotizált automatizálásra.

Robotizált varrógépek

A varrás a textilgyártás egyik legnagyobb kihívása, különösen a ruhák készítésénél. A 3D ruházat varrása egy sok lépéses folyamat, amelyhez összetett lépések szükségesek. A rugalmas anyag kihívásai miatt nagyon nehéz programozni, automatizálni, hogy emberi beavatkozás nélkül is lehessen ruhadarabokat előállítani. Az évek során több megoldást is kifejlesztettek a komplexebb varrási feladatok elvégzésére.

Az automatizált varrógépek kiegészíthetők olyan eszközökkel, amelyek robotként funkcionálva képesek a varráshoz szükséges alkatrészeket előkészíteni és a megfelelő helyre, irányba pozícionálni. Ezek a robotok nemcsak az alkatrészek pontos adagolását végzik, hanem akár a kész darabok eltávolítását, áthelyezését vagy a következő munkafolyamatba való továbbítását is el tudják látni robotkarok segítségével. A robotizáció egyik legnagyobb kihívása ebben az esetben a hajlékony, könnyen gyűrődő textíliák pontos, biztonságos megfogása és mozgatása. Ehhez a varrórobotnak képesnek kell lennie „látni” és követni a munkadarab helyzetét, szükség esetén korrigálni rajta. Kamerákkal felszerelve a robot képes önállóan javítani saját munkáját. A Jonathan Zornow által 2015-ben kifejlesztett „Sewbo” nevű varrórobot lehetővé teszi a varrási folyamat teljes automatizálását; kísérletekben egy póló automatikus előállítására használták. Az anyagot átmenetileg egy merevítő (szilárdabbá tevő) anyaggal keményítik meg, így a varrás teljesen automatikusan elvégezhető, hiszen így nem fog elcsúszni a szabás és varrás során, bármilyen anyagról is legyen szó. A kísérlet sikere bebizonyította, hogy technikailag megvalósítható egy teljes ruhadarab automatikus varrása. A robot programozható meghatározott méretekre és formákra, azonban a ruhadarab méretének vagy formájának változása esetén a robot újraprogramozásra szorul.

Forrás: Sewbo.com

Fenntarthatóság és innováció a divatiparban című sorozatunkban eddig megjelent cikkeink:

Hogyan lett a divat és miért nem fenntartható?

A fast és a slow fashion

A divatipar fenntarthatósági szempontjai

A divatipar uniós szabályozásai

Nemzetközi együttműködések

Ruházati alapanyagok

Kiegészítők alapanyagai

[A sorozat szerkesztői: Ali AminaNagy NoémiÓnodi VandaVasók Rita és Szomolányi Katalin]

A szerzőről

Vasók Rita

Leave a Comment